مسواک ارتودنسی

انتشار محتوا: ۴ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۲:۱۸:۱۴ قبل از ظهر
یکی از مهم ترین اقدامات هر فردی در جهت رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مسواک میباشد. از آنجایی که در درمان ارتودنسی با…

یکی از مهم ترین اقدامات هر فردی در جهت رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مسواک میباشد. از آنجایی که در درمان ارتودنسی با قرار گرفتن وسایلی روی دندان ها فضای مناسب جهت گیر کردن غذا ها ایجاد میشود و سپس باکتری تجمع پیدا میکند، استفاده از مسواک ارتودنسی ارجعیت پیدا میکند. با ما همراه باشید تا در این مقاله مسواک ارتودنسی را تشریح کنیم.
مسواک ارتودنسی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

مسواک ارتودنسی، نوع خاصی از مسواک میباشد که در انواع شکل و ساختار متفاوت در بازار عرضه میشود. این مسواک در جهت از بین بردن هر گونه گیر غذایی و پلاک باکتری ساخته شده است و شکل و زاویه های خاصی که دارد باعث میشود که در تمامی قسمت های دندان ها نفوذ کرده و مواد غذایی را از بین براکت ها و دندان ها خارج کند.
نحوه ی انتخاب بهترین مسواک ارتودنسی

مسواک های برقی و دستی هر دو برای از بین بردن گیر غذایی و پلاک ها موثر هستند، اما از انجایی که کودکان کار کردن با مسواک های برقی را بیشتر دوست دارند و راحت تر قابل استفاده است، گزینه ی بهتری میباشد.

مسواک های ارتودنسی چند ویژگی مهم باید داشته باشند که در لیست زیر به آنها پرداخته ایم:
سری کوچک:

با قرار گرفتن براکت و سیم روی دندان ها سطح قابل مسواک دندان ها بیشتر میشود، بنابراین بهتر است از مسواکی با سری کوچکتری استفاده کنید که به راحتی مناطق دور و غیر قابل دسترس دندان ها نفوذ کند و باقی مانده غذا ها را خارج کند.
برس های نرم:

مسواک  ارتودنسی باید برس نرمی داشته باشد. مسواک هایی که برس های سخت و سفتی دارند به لوه ی بیماران آسیب زده و حتی باعث میشوند براکت های ارتودنسی از روی دندان ها کنده شوند.
قابل حمل:

مسواک ارتودنسی باید قابل حمل باشد، زیرا بیماران ممکن است به دلیل شکل بزرگ و جا گیر مسواک ارتودنسی در سفر ها از بردن آن اجتناب کنند. حتی یک روز هم بدون مسواک ارتودنسی نباید سپری شود.
 مسواک با سر گرد:

انجمن بهداشت دندانپزشکی آمریکا تایید کرده است که مسواک های گرد در محافظت دهان در برابر آسیب های وارده کارایی بیشتری نسبت به مسواک های دیگر دارند.
مسواک بین دندانی با مسواک معمولی چه فرقی دارد؟

مسواک های معمولی به گونه ای تهیه شده اند که تمامی سطوح دندان ها را پاکیزه میکنند. در نمونه های جدید تر مسواک های معمولی، زوائدی برای ماساژ لثه و یا تمیز کردن سطح زبان طراحی شده است. بر خلاف مسواک معمولی، مسواک ارتودنسی انواع مختلفی دارد و در آن بیشتر تمرکز بر روی تمیز کردن سطوح غیر قابل دسترس و دور افتاده میباشد. مسواک ارتودنسی با طراحی خاصی که دارد به ناحیه ی بین دندان ها و یا بین سیم ارتودنسی و دندان ها نفوذ کرده و مواد غذایی گیر افتاده را از آنجا خارج میکند.

مسواک بین دندانی در سر خود یک زائده ی مویی مخروطی مانند دارد که به راحتی بین سیم و براکت و دندان ها نفوذ میکند و مواد غذایی و پلاک را پاکیزه مینماید.

مسواک  ارتودنسی در انواع  شکل ها و مدل های مختلف به بازار ارائه میشود از جمله:

مسواک ارتودنسی منحنی:

این نوع مسواک برای مناطق با دسترسی سخت تهیه شده است و بیشتر برای پاکیزه نمودن دندان های خلفی از آن استفاده میشود. نوع برس های آن نرم بوده و برای لثه ی بیماران مشکل ساز نیست.

مسواک ارتودنسی بین دندانی:

این نوع مسواک ارتودنسی شبیه به یک مخروط بوده و حامل یک نخ حاوی برس های مسواک نرم میباشد که به راحتی بین فواصل ارتودنسی و دندان ها نفوذ کرده و محل مورد نظر را پاکیزه میکند.

مسواک ارتودنسی برسی:

عملکرد این نوع مسواک ها مثل نخ دندان است و برای تمیز کردن فاصله بین دندانی و دستگاه ارتودنسی استفاده می شود.

مسواک برقی:

مسواک های برقی با سر گرد و کوچک و نرم میتواند انتخاب هوشمندانه ای برای بیماران باشد زیرا به راحتی میتواند خودکار مواد غذایی باقی مانده را از بین دندان ها خارج کند.
نحوه مسواک زدن ارتودنسی با مسواک مخصوص ارتودنسی:

پس از استفاده صحیح از مسواک معمولی خود که روش درست آن در پاراگراف بعدی شرح داده شده است، میبایست حداقل روزی دو بار از مسواک ارتودنسی خود استفاده کنید.

استفاده از مسواک ارتودنسی بسیار راحت میباشد به گونه ای که بدون وارد کردن فشار بیش از حد باید مسواک را بر روی طوق دندان ها، لثه، بین دندان و سیم ارتودنسی بکشید و غذا های باقی مانده را خارج کنید.

پس از انجام این کار باید از نخ دندان استفاده کنید، نخ دندان یا مسواک بین دندان میتواند تا حدود زیادی از پوسیدگی دندان های شما در حین ارتودنسی جلوگیری کند.

استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی میبایست توسط متخصص ارتودنسی تجویز شده و روش درست استفاده از آن شرح داده شود.
طرز مسواک زدن ارتودنسی با مسواک معمولی:

مسواک زدن معمولی در چند مرحله باید انجام شود.

    در مرحله اول باید سطح جونده دندان ها به صورت رفتو برگشت با مسواک معمولی تمیز شود.
    سپس در سطح داخلی مسواک را با زاویه ۴۵ درجه به سمت خلاف افق روی طوق دندان ها ( محل اتصال دندان به لثه ) قرار داده و با حرکات ویبره مانند مو های مسواک را به فضای زیر ارتودنسی و دندان فرو برده و سپس با یک حرکت چرخش مچ دست آن ناحیه را تمیز کنید.
    برای سطح خارجی دندان نیز به همین گونه باید انجام شود.
    پس از انجام این روش مسواک زدن تقریبا دندان های شما عاری از مواد غذایی شده است اما در صورتی که ماده ی غذایی بین سیم و دندان های شما قرار دارد باید از مسواک ارتودنسی بین دندانی استفاده کنید و غذای باقی مانده را خارج کنید.
    نخ دندان پس از هر وعده ی غذایی باید استفاده شود تا بهداشت دهان و دندان شما به بهترین شکل ممکن رعایت شود.

سوال های متداول:
بهترین نوع مسواک ارتودنسی کدام است؟

بهترین نوع مسواک ارتودنسی آن است که مو های نرم، سری گرد، و بدنه ای خوش دست باشد و باید با مشورت متخصص ارتودنسی خریداری شود.
روزی چند بار باید مسواک ارتودنسی را استفاده کنم؟

پس از هر وعده ی غذایی باید مسواک و نخ دندان را استفاده کنید و سپس مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی مخصوص را استفاده کنید. حداقل روزی دو بار باید فرایند پاکیزه کردن دهان را انجام دهید.
دهانشویه میتواند کار مسواک ارتودنسی را انجام دهد؟

به هیچ عنوان نباید از دهانشویه به جای استفاده از مسواک بهره برد. دهانشویه باید طبق تجویز پزشک استفاده شود و ممکن است بعد از یک هفته دندان های شما رنگش عوض شود. پس هیچوقت سر خود از دهانشویه استفاده نکنید و بدانید هیچ چیز مانند یک مسواک خوب و نخ دندان و روش درست مسواک زدن نمیتواند از پوسیده شدن دندان های شما جلوگیری کند.

تمامی حقوق محفوظ و به "وب سایت دکتر مجتبی سلطانیان زاده" تعلق دارد.
طراحی و پشتیبانی: پورتال زینوپارس